1- Kendime ait bestelerim var, bunları nasıl hayata geçirebilirim ?

Öncelikle bestelerinize profesyonel bir aranje istiyorsanız bizimle iletişim sağlamalısınız. Bestelerinizi telefonunuza amatör bir şekilde kayıt altına alıp whatsapp üzerinden bize gönderebilirsiniz. Bestenizin ne tarz olduğunu anladıktan sonra ne gibi ensturmanların çalınacağı ortak karar ile belirlenir. Aranje dahil çalınan ensturman sayısına göre fiyat belirlenir. Albüm veya single çalışmalarınızı hayata geçirebilirsiniz.

2- Aranjesi bitmiş olan bestelerimi dijital platformlarda nasıl yayınlarım ? ( Spotify, İtunes, Deezer, Fizy )

Bunun bir çok yolu var. İnternet üzerinden kendi bestelerinizi dijital platformlara yükleyebilirsiniz (yıllık ödemesi olacaktır.) ancak, bunu yaparsanız eğer ileride o bestenize klip çekip netd vb. büyük firmalarda klibinizi yayınlatamazsınız. Çünkü eserinizin haklarını dijitale yüklediğiniz siteye devretmiş oluyorsunuz. Ben zaten klibimi büyük kanallarda yayınlatmak istemiyorum kendi youtube kanalımda yayınlayacağım derseniz problem yok. Sıfırdan açmış olduğunuz kanalda klibinizi yayınlarsanız izlenme oranlarınız baya düşük kalacaktır. Herhangi bir şirkette klibinizi yayınlatacaksanız o şirket sizin projenizi zaten tüm dijital platformlarda eserinizi yayınlatacaktır. ( Dijitale Yıllık ödemeniz olmayacaktır. ) Dilerseniz ücretsiz olarak şarkılarınızı sözleşme imzalayarak dijital platformlara biz gönderebiliyoruz.

3- Bestelerimden nasıl para kazanabilirim ? ( Yeni başlayan arkadaşlar için )

Öncelikle bu konu gerçekten hassas bir konu. İçinizi karartmak istemem. Bestelerinizden para kazanmanın bir kaç yolu var elbette ancak bu zorlu bir yolculuk.

* Kendinize ait bir youtube kanalı açarak başlayabilirsiniz. 1000 abone ve videolarınız 4000 saat izlenme süresine ulaştıktan sonra youtube sizin kanalınıza para kazandırmaya başlıyor. Tabi ki çok detayına girmeyeceğim bu bilgiye her yerden ulaşabilirsiniz. Asıl mesele şu, ben bir şarkı yapayım ve klip çektireyim 1 milyon izlensin para kazanayım hayali ile yanıp tutuşan çok fazla insan var. Dost acı söyler arkadaşlar. Gerçekten bu işi bir kumar gibi düşünebilirsiniz. Kesinlikle ben şarkıma çok güveniyorum bu şarkı tutulur dediğiniz eserleriniz illaki olacaktır. Hayatınızı müzikten kazanıyorsanız eğer konserler için klip ve beste sizin için büyük bir referans olacaktır.

* Bestelerinizi dijital platformlara yükleyip dinlenme sayısı arttırdıkça paranızı kazanabilirsiniz. örneğin 1000 kişi eserinizi dinlemiş, mesela 10-20 dolar cebinize girebilir.

* Ben klibime ve şarkıma iyi olsun diye çok para harcadım aynı zamanda büyük bir firmadan klibimi çıkarttım, para nasıl kazanacağım ? diye soran çok müzisyen kardeşlerim ve abilerim oluyor. Büyük firmalar üzerinden klibinizi ve eserinizi tüm dijital platformlarda yayınlattığınız taktirde o klibe gelen izlenmeler yorumlar beğeniler paraya dönüşüyor ve bu parayı şirketler kazanıyor. Burda önemli olan şudur bir firmadan klip yayınlatmak, firma sahiplerine ömür boyu para damlatacak olan kalıcı bir para kaynağıdır, yalnız sizin firmalara klibi verme amacınız kısa yoldan büyük izlenme alması hayalidir. Çünkü sizi tanımayan 10 bin veya 50 bin kişi ( veya 1 milyon ) klibinizi seyrediyor ve bu sizin işinize geliyor. Klibinizi yayınlatmadan önce firmayla sanatçı arasında % delik bir anlaşma yoksa para kazanmayı unutun.

4- Aranjesi bitmiş bestelerime klip çektirmek istiyorum, tercihim nasıl olmalı ?

Anlaşmış olduğunuz kişi veya şirket size klip için vermiş olduğu fiyat miktarı ve güvenilirlik önemlidir. Size verilen klip fiyatının haricinde ekstra fiyatlar çıkartan, mesela (abi yalnız dronu kiralamam lazım ona ücreti ekstradan yazarım. Ya da, abi işte kamera için lens kirası ekstraya giriyor, Araç mazotunu konuşmadık onu ekstra çıkman lazım.) vb konuşmalar gerçekten insanı bu işten soğutuyor arkadaşlar. Klip çektirmek istiyorsanız bize ulaşarak fiyat alabilirsiniz.

5- Klibimi büyük firmalarda nasıl yayınlatırım ? (netd, sony müzik, kalan müzik, vb.)

Netd vb. kanallarla anlaşmış olan müzik şirketlerine projenizi gönderdikten sonra kağıt üstünde veya notere gidip sözleşmenizi imzalıyorsunuz. Klibiniz bu youtube kanallarında yayına girmiş oluyor. Bize ulaşırsanız biz de klibinizi netd kanalında yayınlatıyoruz.

6- Klibimi ve aranjemi siz Gülümser Müzik şirketine yaptırmalımıyım ?

Önceklikle çalışma prensibimiz siz sanatçıların moral, motivesini yüksek tutmak ve hayalinizde ki projeyi bire bir gerçekleştirmektir. İşinize başladığımız an size belirttiğimiz ücretin yarısını önden talep ediyoruz. Projenizi bitirdiğimiz an sizi çağırıyoruz ve projenizi izleyip dinlediğiniz zaman sizin içinize sinen bir iş olduğu taktirde geri kalan ücreti talep ediyoruz.

Projenize bazı yerlerin içinize sinmemesi durumunda sizin yanınızda projenizi istediğiniz yerleri değiştirip içinize sindirecek şekilde revizelerimizi yapıyoruz. Gerekli gördüğümüz taktirde bitmiş işin revize çekimlerini de ücret talep etmeden yapıyoruz.